Neziskový sektor je jeden z najdôležitejších sektorov z pohľadu budúcnosti Slovenska. Za posledné roky je vidieť v sektore výraznú chuť budovať inovatívne prístupy, prinášať globálne riešenia, škálovať zabehnuté intervencie a zameriavať sa na skutočný dopad. Tomu sa postupne prispôsobil aj firemný sektor, ktorý významne a strategickejšie podporuje vznikajúce, ale aj zabehnuté programy, ktoré posunú vzdelávanie na Slovensku dopredu.

Vzdelávanie, boj proti korupcii, budovanie právneho štátu, rozvoj regiónov a znižovanie chudoby, ochrana životného prostredia, think-tanky a najrýchlejšie rastúca oblasť – samotná angažovanosť mladých v neformálnych aj formálnych typoch združení sa radia medzi podoblasti, ktoré sa rozvíjajú najdynamickejšie

Neziskový sektor zďaleka nepôsobí len v Bratislave, ale na vysokej úrovni po celom Slovensku, vrátane dediniek na lazoch ako Zaježová.

“Neziskový sektor zďaleka nepôsobí len v Bratislave, ale na vysokej úrovni po celom Slovensku, vrátane dediniek na lazoch ako Zaježová.”

V neziskovom sektore je mnoho organizácií a programov a tie najinovatívnejšie sú podľa oblastí nasledovné:

Vzdelávanie – LEAF, Teach for Slovakia, Nexteria, Kolégium Antona Neuwirtha, AJ Ty vIT, Junior Achievement, Slovenská debatná asociácia, aj Medzinárodná cena vojvodu z Edinburghu (DofE), Nadácia Milana Šimečku, a.i.

Boj proti korupcii a budovanie právneho štátu – Transparency International Slovensko, Nadácia Zastavme korupciu, Aliancia Fair-play, Via Iuris, a.i.

Rozvoj regiónov a znižovanie chudoby – OSF, Nadácia Pontis (okrem iného), Karpatská nadácia, Depaul, Vagus, Cesta von (najmä jej projekt Omama), a.i.

Ochrana a zlepšovanie životného prostredia – Greenpeace, Živica, Inštitút Cirkulárnej ekonomiky, Cyklokoalícia, a.i.

Think-tanky – INEKO, INESS, MESA 10, Globsec, a.i.

Rozvojová a humanitárana pomoc, ľudské práva – OSF, Človek v ohrození, Magna, Liga za ľudské práva, a.i.

Kto sú ľudia z tohto sektora, ktorých sa oplatí sledovať ?

K najznámejším patria Juraj Hipš (donedávna Živica a nedávno prestúpil do politickej strany), Vlado Burian (Dobrá škola), Anna Symington-Maar (donedávna Teach for Slovakia), Branislav Kleskeň (LEAF), Milan Šagát (Via Iuris), Lenka Surotchak (Nadácia Pontis), Laura Dittel (Karpatská nadácia) a mnoho ďalších.

Keďže neziskový sektor je veľmi diverzný, tak celý sektor stretnúť na jednom mieste je dosť náročné, ale na niektorých konferenciách je možné zažiť celkom širokú paletu neziskoviek. Učíme pre život (https://www.ucimeprezivot.sk/), Cesty k dobrej škole (https://www.cestykdobrejskole.sk/), Forbes 30 pod 30 summit (https://www.forbes.sk/forbes-30-pod-30/) alebo CSR Forum (https://www.cee-csr-summit.eu/) sú príkladmi fór, kde sa takýto ľudia často združujú.

 

Prečo by sa mal niekto vrátiť na Slovensko pracovať práve do tohto sektora?

Aj vďaka povahe sektora tu môže pôsobiť niekto, kto má záujem priamo pomáhať ako napríklad učiteľ alebo lektor. Týka sa to aj ľudí s rôznym vzdelaním, od managementu, ekonómie, marketingu alebo aj politológie, ktorí hľadajú zmysluplnú prácu.

V sektore je zároveň toľko príležitostí a výziev, na ktoré ešte nemáme doma riešenia. Existuje veľký priestor na vytvorenie nového riešenia alebo prinesenie existujúceho riešenia zo zahraničia, čím môže aj relatívne malý tím zlepšiť život veľkému počtu ľudí na Slovensku.