Práca pre verejný sektor zahŕňa prácu pre ministerstvá, ústavných činiteľov (prezident, NR SR, vláda, verejný ochranca práv), úrady so špecializovanou agendou ako Najvyšší kontrolný úrad Slovenskej republiky (NKÚ), Úrad pre verejné obstarávanie (ÚVO), Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) a pod., ale tiež prácu samosprávy (obce a VÚC), miestne a okresné úrady. V širšom zmysle zahŕňa aj aj verejné inštitúcie ako sú múzeá, galérie, divadlá či školy.

Analytici a technologicky zruční majú dvere otvorené dokorán

Verejné služby sa poskytujú (a do istej miery aj tvoria) po celom Slovensku.

„Oblasti, ktoré sa rozvíjajú najrýchlejšie, zahŕňajú analytické prístupy k tvorbe politík, zapájanie technológií a digitalizáciu.“

Príkladom sú analytické jednotky ministerstiev, ako napríklad Úrad hodnoty za peniaze, Inštitút finančnej politiky alebo Inštitút zdravotníckej politiky.

Zaujímavá práca sa dá robiť  aj na MF SR, MZ SR, MŽP SR MPSVaR SR, prípadne pre ústavných činiteľov (dnes najmä prezidentka, verejná ochrankyňa práv). ÚVO sa takisto v poslednom čase prešiel viacerými reformami. 

Koho a čo sa oplatí sledovať?

Na ministerstvách je veľa ľudí, ktorých kroky sa oplatí sledovať. Ďalej je to napríklad verejná ochrankyňa práv, či Rada pre štátnu službu.

Konkrétni zaujímaví ľudia, ktorí prinášajú zaujímavé myšlienky sú napríklad aj Ľudovít Odór, Štefan Kišš, Libor Melioris, Matúš Ľupták, Marína Urbaníková (robí síce v tíme ombudsmanky ČR, ale je Slovenka a rada poznatky prenáša na náš kontext), Marián Torok, Andrej Svorenčík, Martin Haluš, Pavol Široký, Karolína Stach Koščová, ktorá je skôr politická stafferka než úradníčka. ďalej potom Lívia Vašáková, Jarmila Lajčáková (síce je to NGO sféra, ale dobre píše k verejným politikám ohľadne Rómov najmä ale tiež vzdelávania a ženských práv). 

A kam sa oplatí zájsť? Napríklad Klub úradníkov dobrej vôle, ktorý má za cieľ spájať úradníkov a úradníčky naprieč verejným sektorom, organizuje podujatia aj pre verejnosť. Nájdete ich na Facebooku.

Prečo Slovensko

Verejný sektor dáva príležitosť formovať a meniť krajinu, v ktorej žijeme. Doslova. Slovensko potrebuje ľudí s talentom, schopnosťami a predstavivosťou širšou než je súčasná slovenská realita.
Toto je krajina, ktorá je malá a mladá a to má aj svoje nevýhody. Pre niekoho so správnou víziou a vytrvalosťou však ponúka množstvo príležitostí.