Sektor je najrozvinutejší na západnom a severnom Slovensku. Práve tam sídlia najväčšie automobilky. Pridružený priemysel je však rozptýlený po celej krajine. Slovensko produkuje najviac automobilov na osobu na celom svete.

Mechanické inžinierstvo napreduje každý deň

Podoblasti automobilového priemyslu, ako napríklad výroba plastových komponentov a kompozitných materiálov, sa rozvíjajú naozaj rýchlo. Okrem nich silne napredujú aj odvetvia textilnej výroby, koženej výroby či dizajnu. 1 350 000 je odhadovaný počet automobilov, ktoré sa na Slovensku vyrobia v roku 2020.

Koho nájdeme, ak hľadáme najlepších v odvetví

Najväčšími hráčmi na Slovenskom trhu sú, samozrejme, automobilky ako Volkswagen v Bratislave, PSA Peugeot Citroën pri Trnave alebo Jaguar Land Rover pri Nitre. Všetky s rozvinutou sieťou pridružených dodávateľov.

V automobilovom priemysle a pridružených oblastiach pracuje až 250 000 ľudí.

Najnovšie informácie o automobilovom priemysle na Slovensku, ďalšie štatistiky a zoznam dodávateľov nájdete tu.

Inovatívnymi riešeniami v doprave sa zaoberá viacero projektov, napríklad BMW Startup Garage alebo ŠKODA AUTO DigiLab. Z tých menej tradičných automobilových spoločností netreba zabúdať ani na lietajúce auto Aeromobil.

Ak sa niekto chce zapojiť, nájde si cestu

Pravidelné podujatia automobilový sektor nemá, ale existujú konkrétne podujatia zamerané práve na tento priemysel, a to nielen v Bratislave, ale aj v iných mestách.

Toto odvetvie sa dynamicky mení vďaka autonómnym autám a alternatívnym pohonom, preto je lákavé aj pre mladých a vzdelaných ľudí. Ľudia so skúsenosťami zo zahraničia môžu priniesť zmenu a pomôcť vytvoriť vyššiu pridanú hodnotu. A Slovensko mladú krv potrebuje.