Podľa rôznych domácich a zahraničných prieskumov je najlepšou bankou na Slovensku Tatra Banka a najlepšou poisťovňou Allianz. Na Slovensku je pomerne veľa (malých) start-upov v oblasti fin-tech. Napríklad živá start-upová komunita s presahom na financie existuje okolo Neulogy Ventures. S hybridným produktom medzi crowdfundingom a rozvojovým kapitálom prišla firma CrowdberryŽltý melón zase spája ľudí, ktorí si chcú požičať peniaze, s ľuďmi, ktorí chcú svoje peniaze investovať.

Firma Viamo vyvinula systém na bezhotovostné platby cez mobil firmám a jednotlivcom na účet, a funguje so všetkými bankami na Slovensku. Cloudová služba na automatizované spracovanie faktúr Datamolino.sk expanduje z Londýna do celej Európy. V oblasti technických riešení umožňujúcich bezpečnú platbu za tovary a služby na internete (tzv. platobné brány) súťažia hneď dva domáce fintechy – Trustpay a Besteron.

Koho sa oplatí sledovať

V oblasti automatických finančných poradcov (tzv. Robo-advisorov) je zaujímavý napríklad Juraj Hrbatý (brat tenistu Dominika) so svojím slovenským startupom Finax. Zaujímavým menom v manažovaní rastových fondov je Marian Boček, riaditeľ bratislavsko-londýnskej investičnej spoločnosti IPM a fondu IPM growth. V oblasti rozvojového kapitálu a podpory mladým začínajúcim podnikateľom sa oplatí sledovať Christiana Mandla. Roman Juráš je veľké meno v slovenskom poisťovníctve, dvakrát rozbiehal Generali a vyhral nomináciu Trend Manažér roka 2018. PR tvárou slovenského bankového sektora bol po dlhé roky hlavný ekonóm Volksbank Slovensko (neskôr Sberbank) Vladimír Vaňo, ktorý v súčasnosti pôsobí ako Digital Economist. Oliver Brunovský odišiel po 27 rokoch ako majiteľ a šéfredaktor Trendu a teraz sa spolupodieľa na informačnom portáli Denník E pod Denníkom N.

Pre najlepší prehľad o dianí (nielen vo financiách) na Slovensku sa oplatí sledovať nasledujúce médiá: Trend, Forbes, finweb.hnonline.sk a čítať správy Národnej Banky Slovenska – Analýza slovenského finančného sektora a Správa o stave a vývoji finančného trhu.

Finančníctvo je stále jedno z najlepšie hodnotených odvetví na Slovensku.

Ľudí z finančného sektora možno stretnúť na rôznych podujatiach

Slovenskí členovia CFA Institute Czech Republic organizujú pravidelné akcie aj na Slovensku a podľa posledných informácií čoskoro založia aj CFA Institute Slovakia. Ďalšie podujatia organizuje aj Slovak Private Equity and Venture Capital Association.

Prečo by sa mal niekto vrátiť na Slovensko pracovať práve do tohto sektora?

V oblasti financií existuje pre profesionála so zahraničnou skúsenosťou relatívne veľa zaujímavých pozícií a finančníctvo je stále jedno z najlepšie hodnotených odvetví na Slovensku. Navyše, rovnováha medzi prácou a voľným časom je na Slovensku vyrovnaná. Ľudí, ktorí sa vrátili zo zahraničia, pribúda a to Slovensku len prospieva.