Vďaka športu videli Martin a Peter celý svet. Ešte počas športovej kariéry však založili rodinné podnikanie doma v Púchove. Dôvodov, prečo sa vrátiť, je veľa. Každý si môže nájsť ten svoj.
Martin a Peter Velitsovci Isadore Apparel
Cesta späť bola pre nich jednoduchá, vracali sa totiž k svojim najbližším. Stavili na rodinné podnikanie a dnes vidia výsledky. Ich značka Isadore Apparel vyrába priamo v Púchove prémiové cyklo oblečenie, ktoré sa šije v Makyte Púchov.
Kedy vám prvýkrát napadlo, že sa vrátite na Slovensko?
Peter: Bolo to asi pred siedmimi rokmi. Rozhodli sme sa prerobiť dom po starých rodičoch a vrátiť sa domov. Martin: Mne vlastne nikdy nenapadlo, že by som zostal na stálo v zahraničí, čiže by som to otočil – bolo len otázkou času, kedy sa vrátim. Pred tým sme ako profesionálni športovci museli žiť v zahraničí. Preteky bývali v Nemecku, Belgicku a náš tím nemal rozpočet na to, aby sme neustále lietali hore-dole. Ako sme postupovali rebríčkom, podmienka bývať v zahraničí tam neskôr už nebola. Preto keď sme si doma dokončili vlastné bývanie, vrátili sme sa.
Už ste to naznačili, ale predsa, prečo ste sa vrátili?
Martin: Jednoducho, lebo sme mohli.
Po koľkých rokoch ste sa vrátili na Slovensko?
Peter: Bolo to takmer 6 rokov.
Pamätáte sa, ako sa krajina zmenila? Ako vyzerala pred odchodom a ako po návrate?
Martin: Podľa toho, kde sme žili sme viac alebo menej chodievali späť na Slovensko. Prvé dva roky sme boli v Juhoafrickej republike, potom vyše tri roky v Belgicku. Slovensko sa vtedy veľmi rýchlo menilo a my sme si to všímali vždy, keď sme raz za štvrť až pol roka prišli domov. Ja si najviac pamätám stavebné zmeny, ktoré som videl v Bratislave, ale aj v našom malom meste, v Púchove. Peter: Pre nás ako pre cyklistov bolo veľkou zmenou k lepšiemu správanie sa ľudí na cestách. Vodiči si zvykli, že na bicykloch jazdí čoraz viac ľudí.
A čo hovoríte na kvalitu ciest?
Peter: Ani tu, ale ani nikde inde nie sú zlatom dláždené (smiech). Trénovali a pretekali sme v mnohých krajinách a nikde to nie je ideálne. Aj v Belgicku majú veľa panelových ciest, na tom sa tiež nejazdí dobre.
Aký bol začiatok života na Slovensku, keď ste tu dokončili vlastné bývanie?
Peter: Ľahký. Vracali sme sa naspäť k rodine, čiže to bolo jednoduché. Nečakalo nás nič, na čo by sme si museli nejako mimoriadne zvykať. Šport sme robili stále ten istý. Martin: Potrebovali sme bicykel, dobré cesty a pekné prostredie a to sme mali. Hneď po návrate sme ešte nezakladali vlastný biznis ani sme nešli do nového zamestnania. Užívali sme si kopce, tie nám v Belgicku chýbali.
Čo ste si zo zahraničia priniesli?
Martin: Mačku, ktorá k nám v Belgicku prišla (smiech). Pôvodne to bola mačka divo žijúca, ale my sme z nej spravili mačku bytovú. Zostala nám tiež chuť cestovať a objavovať. Možno ešte niekedy strávime dlhší čas niekde mimo Slovenska. Peter: Určite skúsenosti, ktoré by sme nemali šancu pozbierať na Slovensku. Ako sa žije v inej krajine, akí sú tam ľudia, aké je tam zmýšľanie, ako sa tí ľudia pozerajú na život a na svet… V prvom momente si to človek neuvedomuje, ale neskôr to pochopí a zistí.
Cyklistické oblečenie dávajú bratia šiť v Makyte Púchov.
Čo ste zo zahraničia priniesli Slovensku?
Martin: Pozitívny pohľad na svet. A tiež spôsob práce, ktorý vládne u nás vo firme. Videli sme, ako to funguje v zahraničí a podľa toho vieme nastaviť podmienky aj tu.
Oľutovali ste niekedy, že ste sa vrátili?
Martin: Určite nie. Peter: Nie. Keby človek ľutoval, nezostával by tu. Vedeli sme, do čoho ideme. Samozrejme, že na svete sú krajiny, ktoré sú vyspelejšie a ľudia v nich tolerantnejší, ale je to jedno. Sme tu radi a nie sme sklamaní.
Čo najlepšie vám návrat dal?
Peter: Život je tu jednoduchší. Každý tu každého pozná, ľahko sa zoznámite, stretnete sa, s kým potrebujete. Výhodou po návrate tiež bolo, že sme tu boli prirodzene známejší ako v Belgicku. Martin: Nechcem, aby to znelo príliš romanticky, ale človek po návrate zrazu vidí veľmi veľa možností na sebarealizáciu. Veci sa dajú robiť dobre, dajú sa zmeniť, dajú sa nájsť dobrí ľudia, s ktorými sa môže podariť čokoľvek si zaumienite.
Cyklistické oblečenie dávajú bratia šiť v Makyte Púchov.
Čo by ste zo Slovenska poslali do zahraničia?
Martin: Poslal by som odkaz Slovákom, ktorí tam žijú, že sa oplatí vrátiť. Mám veľkú vieru v šikovných ľudí a cítim, že na Slovensku sa dajú robiť dobré veci. Peter: Slovenskú pracovitosť. Ľudia tu často dokážu nájsť riešenia na problémy, o ktorých iní hovoria, že sa to nedá. To je podľa mňa veľká vzácnosť.
Prečo sa oplatí vrátiť?
Peter: Kvôli rodine, samozrejme. A ešte preto, že tu pivo nestojí osem eur (smiech). Martin: Presne. V Belgicku musíte ísť na pivo s bankovkami, tu stačia mince (smiech).
Martin a Peter Velitsovci
Od roku 2010 pôsobili v americkom tíme cestnej cyklistiky HTC Highroad. Peter tu dosiahol svoj najlepší výsledok v profesionálnej kariére, skončil celkovo druhý na podujatí Vuelta a España. Najväčším individuálnym úspechom Martina je titul majstra Slovenska v individuálnej časovke v roku 2010. Žili v USA, Belgicku aj Juhoafrickej republike. Ešte pred skončením profesionálnej kariéry založili doma v Púchove vlastnú značku prémiového cyklistického oblečenia Isadore Apparel, ktoré sa šije priamo v meste, v Makyte. Dvojičky stavili na rodinné podnikanie, do ktorého zapojili viacerých zo svojich najbližších.
Dôvodov, prečo sa vrátiť je veľa.
Každý si môže nájsť ten svoj. Pozri si ďalšie príbehy tých, ktorý sa rozhodli žiť na Slovensku.
Šéfuje Východoslovenskej galérii v Košiciach. Zakúsila New York, Berlín, Viedeň a na chvíľu aj Tokio. Hoci sa tam cítila dobre, rozhodla sa vrátiť sa domov a priniesť umenie spoza hraníc so sebou.
Hovorí, že štátna správa nie je o namosúrených tvárach za okienkom. Naopak, na slovenských úradoch pracuje veľa šikovných ľudí, ktorí sa snažia zmeniť veci k lepšiemu.
Kariéra v dynamickej Prahe ho pohltila, ale iba na čas. Chcel rodinu, priateľov a ľudí, ktorí ho poznajú a preto majú radi. Vrátil sa, vyrába víno a ako hovorí, už nikdy nechce odísť.
Vráť sa a nastúp do práce, v ktorej ocenia tvoje skúsenosti zo zahraničia. Nechystáš sa ešte späť? Staň sa expertným dobrovoľníkom, ktorý bude pomáhať meniť Slovensko zo zahraničia.
Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. Ak budete pokračovať v používaní tejto stránky budeme predpokladať, že ste s ňou spokojní.Ok