Novým nápadom pomáha inšpiratívne prostredie coworkingových priestorov. A tie slovenské, napríklad Campus, HubHub, Impact Hub či v Platform House, majú svetovú úroveň. Ďalšou možnosťou je rast v inkubátoroch a akcelerátoroch, ktorých máme tiež viacero.

Je pravda, že najsilnejšiu základňu v oblasti inovácií nájdeme v Bratislave, ale nie je to jediné miesto. Nielen Bratislava, ale aj Košice, Prešov, Žilina či Banská Bystrica sú skvelým miestom na rozvoj inovatívnych nápadov. Každé z týchto miest má kvalitnú univerzitu, niekoľko zaujímavých projektov a sieť podnikavcov, ktorí sa stretávajú a navzájom sa posúvajú.

Najrýchlejšie sa rozvíjajú informačné a komunikačné technológie

Slovensko, v porovnaní s okolitými krajinami, viac investuje do informačných a komunikačných technológií (IKT). Je to sčasti pre to, že IKT inovácie väčšinou nepotrebujú nákladné laboratóriá či vedecké pracoviská, ako je to napríklad pri projektoch z oblasti medicíny.

Konkrétne ide o vývoj softvérov a SaaS (softvér a úložisko ako služba), ktorým sa venujú veľké spoločnosti ako ESET či Anasoft, ale aj mladšie firmy ako Sli.do, Exponea, Sygic alebo Quality Unit.

Dôležitá je aj oblasť e-commerce s hviezdami ako eyerim, Dedoles, Electronic Star, GymBeam alebo Muziker. Gaming zastupuje Pixel Federation a oblasť umelej inteligencie napríklad spoločnosť Matsuko.
Mimo IKT sa rozvíja napríklad GA Drilling, ktorý má potenciál priniesť prelomové technológie v oblasti čistých technológií. Nedávno exitoval najväčší slovenský webhosting WebSupport, ktorý stále rastie a taktiež ponúka zaujímavé príležitosti.

„Digitálna ekonomika aktuálne tvorí takmer 6 % HDP, no má potenciál na oveľa viac.“

Možno o tom netušíte, ale ľudí z inovácií stretnete na každom kroku

V Bratislave sa týmto ľuďom vlastne ani nedá vyhnúť. Natrafiť na členov komunity sa dá na každom z eventov, ktoré sa konajú takmer denne v coworkingových priestoroch. Z pravidelných sú to napríklad Future Tuesdays v HubHube, slovenská verzia Startup Grind v Campuse, či WS Talks od Websupportu. O eventoch v réžii SAPIE sa dozviete na Facebooku.

Košice sú známe silnou komunitou IT firiem združených v Košice IT Valley, ktoré takisto usporadúvajú podujatia. No a v neposlednom rade tu máme Startup Weekendy, ktoré sa okrem Bratislavy pravidelne konajú aj v Košiciach, Žiline a Banskej Bystrici. Komunita okolo Startup Weekendov je dobre prepojená, na každom z nich sa stretne vždy skvelý mix ľudí z celého Slovenska.

Koho sa oplatí sledovať

Dobrým zdrojom informácií o digitálnych a inovatívnych spoločnostiach Slovenska a jeho hlavných hráčoch je Innovation Map Slovakia od SAPIE.

Sledovať sa oplatí napríklad Luciu a Šimona Šickovcov, zakladateľov Pixel Federation, ďalej Jána Cifru z Websupportu, Petra Kolesára, ktorý vedie inovačný consulting Civitta, Igora Kočiša z GA Drilling, prípadne Peťa Irikovského z Exponea. Pre tých, ktorých zaujíma UX, je tu Miška Kočiová, Head of UX v Sygicu a zakladateľka SUXA. Z mladých startupistov sa oplatí sledovať napríklad Tomáša Brngála z Virtual Medicine alebo Andreu Zahurancovú z Eyerimu.

„Slovensko sa dynamicky mení, posúva sa vpred a je skvelé byť súčasťou tejto zmeny.“

Prečo práve Slovensko

Slovensko je skvelá krajina na život. Na kariéru, na priateľstvá aj rodinu. Často má negatívnu nálepku, pretože zo zahraničia človek zvykne vidieť viac negatívneho než pozitívneho, no ja sama som bola ohromená, koľko skvelých vecí sa tu deje.

Ak sa človek chce veľa naučiť, spoznať inšpiratívnych ľudí, prípadne začať niečo vlastné, Slovensko je skvelým miestom. Podpora súkromného sektora je výborná a dostupnosť kapitálu v menších objemoch je tiež porovnateľná so západnými krajinami. Je veľmi ľahké nájsť nielen zaujímavú prácu s potenciálom kariérneho postupu, ale aj pomocnú ruku pri rozvoji nových nápadov.