Na Slovensku existuje silná sieť nezávislých kultúrnych centier, vďaka ktorým to nie je iba o Bratislave. Niekde ide o centrá so širším zásahom, napríklad hudba, kino, divadlo aj vernisáže. Inde je aktivita zameraná len jedným smerom. Aj takéto miesto však môže mať presah až za hranice regiónu, ako to dokazuje napr. aj divadlo Pôtoň v Bátovciach.

„Silné aktivity už existujú v každom regióne.“

Umenie na Slovensku kráča dopredu míľovými krokmi

Hudbe sa darí hlavne vďaka iniciatíve okolo Sharpe Showcase Festivalu, ktorý je dokonalou prehliadkou slovenskej hudby a Lala Music Export. Hudba vďaka tomu dostala organizáciu aj za hranice Slovenska. Pozitívom je každá aktivita, ktorá podporuje rozvoj umenia.

Komu záleží na umení

Zastrešenie súčasného umenia zabezpečuje ANTENA, sieť pre nezávislú kultúru. V jednotlivých kútoch Slovenska sú to napríklad Tabačka v Košiciach, Bašta v Bardejove, Záhrada v Banskej Bystrici, Stanica v Žiline, Nová Cvernovka v Bratislave a mnoho ďalších.

Čo sa týka jednotlivcov, oplatí sa sledovať osoby ako Peter Hapčo (Stanica Žilina Záriečie), Michal Berezňák a Alex Čerevka (Lala Music Export), Peter Radkoff (Tabačka Kulturfabrik) alebo Matwe Kaščák (Pohoda).

Sharpe Showcase Festival je miesto, kde sa koncentruje mladá a nezávislá slovenská tvorba.“

Umenie si vás nájde, ak zavítate napríklad do Kunsthalle v Bratislave alebo SNG v Košiciach, ktoré organizujú množstvo podujatí.

Prečo voliť kultúru na Slovensku

Rozvoj sa nedosahuje izoláciou, preto aj slovenská kultúra potrebuje inšpiráciu zo zahraničia. Na druhej strane, tak veľká kultúrna rozmanitosť, na tak malom území, sa hľadá inde vo svete ťažko. Slovenská kultúra bude preto obohatením pre každého navrátilca.

Slovensko ponúka neuveriteľné množstvo príležitostí. V každej oblasti tu pracuje mnoho šikovných a zapálených ľudí, ktorých sa oplatí spoznať. Vytváranie nových projektov nesie svoje špecifiká, ale zároveň je aj veľkou príležitosťou niečo dokázať.